2017 Division III baseball schedule

April 27, 2017 | April 28, 2017 | April 29, 2017
All times Eastern
Away Home Status Links
Anderson 4 Franklin 0
Bottom of 2nd
• * LS
Benedictine 4 Concordia-Chicago 5
Top of 9th
• * V LS
Albion 5 Hope 5
11th
• * LS
Western New England 8 Eastern Nazarene 1
End of 5th
• * V LS
Aurora 0 Edgewood 2
Bottom of 7th
• * V LS
St. Mary's (Minn.) 4 Carleton 2
Top of 9th
• *
Trinity (Texas) 6 Texas Lutheran 2
Top of 8th
V LS
No. 21 Cal Lutheran 3 Claremont-Mudd-Scripps 3
Bottom of 5th
• * V LS
Pomona-Pitzer 3 Redlands 4
Top of 6th
• * V LS LS
Whittier 3 La Verne 6
Bot 4
• * V LS
Finlandia 4 Maranatha Baptist 10
Bottom of 6th
LS
Simpson 1 Buena Vista 1
Top of 4th
• * V LS
Centre No. 3 Birmingham-Southern 5:30 PM V LS
No. 4 Texas-Tyler East Texas Baptist 2:00 PM • *
No. 4 Texas-Tyler East Texas Baptist 5:00 PM • *
UW-Platteville 0 No. 6 UW-Whitewater 10 Final - 7 innings • * BX
UW-Platteville No. 6 UW-Whitewater 4:00 PM • * LS
Washington College 7 No. 7 Johns Hopkins 15 Final • * BX
SUNY Oneonta 2 No. 9 Oswego State 12 Final • * BX
Bates 3 No. 10 Tufts 4 Final • * BX
Southwestern 4 No. 11 Centenary (La.) 6 Final BX
No. 12 Salisbury 2 Drew 3 Final BX RC
No. 16 TCNJ 6 William Paterson 5 Final • * BX RC
Howard Payne No. 17 Texas-Dallas 3:00 PM • *
No. 19 Washington and Jefferson St. Vincent 2:00 PM • *
No. 19 Washington and Jefferson St. Vincent 4:30 PM • *
Norwich 0 No. 22 St. Joseph's (Maine) 16 Final • * BX
Norwich 0 No. 22 St. Joseph's (Maine) 13 Final • * BX
No. 24 Alvernia 9 Arcadia 4 Final • * BX
Mansfield Penn College TBA
Concordia (Texas) McMurry TBA • *
Mount St. Mary Yeshiva 12:00 PM • *
Oglethorpe 4 Rhodes 10 Final BX
Hilbert 3 Pitt-Greensburg 6 Final • * BX
Massachusetts Maritime 2 Westfield State 10 Final • * BX RC
Clarks Summit Cazenovia 1:00 PM
Bluffton 1 Hanover 3 Final • * BX
Transylvania 2 Earlham 8 Final • * BX
Denison 1 Ohio Wesleyan 9 Final • *
LeTourneau 6 University of the Ozarks 12 Final • * BX P
Benedictine 0 Concordia-Chicago 0 1:00 PM • * V LS
Anderson 1 Franklin 3 Final • * BX
Sewanee 2 Berry 17 Final - 7 innings BX P
Albion 4 Hope 14 Final • * BX
Adrian 8 Trine 2 Final • * BX
Roger Williams 9 Gordon 3 Final • *
Thomas More 8 Westminster (Pa.) 9 Final • * BX
Maine-Presque Isle 7 Dean 4 Final BX
Alma 5 Kalamazoo 6 Final • * BX
Penn State-Abington Cazenovia 2:00 PM • *
Webster 11 Westminster (Mo.) 3 Final • * BX
UW-Oshkosh 2 UW-Stout 12 Final - 7 innings • *
Western New England 2 Eastern Nazarene 0 Final • * BX
Minnesota-Morris Crown 2:30 PM
Cabrini Marywood 3:00 PM • *
Gwynedd Mercy 3 Immaculata 10 Final • *
Cairn Centenary 3:00 PM • *
Lebanon Valley Albright 3:00 PM • *
Mount St. Mary Yeshiva 3:00 PM • *
Colby 4 Bowdoin 5 Final • * BX
Fredonia 4 Plattsburgh State 6 Final • * BX RC
SUNY New Paltz 2 Brockport 4 Final • * BX RC
Neumann 6 Keystone 7 Final - 11 innings • * BX
Messiah 9 Stevenson 7 Final • * BX
Hilbert 4 Pitt-Greensburg 8 Final • * BX
Clarks Summit Cazenovia 3:30 PM
Misericordia DeSales 3:30 PM • *
Massachusetts Maritime 3 Westfield State 6 Final • * BX RC
Ramapo 13 Montclair State 4 Final - 9 innings • *
Manhattanville Wilkes 3:30 PM • *
Johnson and Wales 11 Bridgewater State 2 Final BX
Gettysburg 14 McDaniel 6 Final • * BX
Kean 7 Rutgers-Camden 2 Final • * BX
Dickinson 5 Franklin and Marshall 6 Final • * BX
Widener 5 Hood 8 Final • * BX
Swarthmore 14 Haverford 7 Final • * BX
Brandeis 0 Trinity (Conn.) 9 Final BX
New Jersey City 1 Rowan 8 Final • * BX RC
Muhlenberg 3 Ursinus 1 Final • * BX P
Framingham State 3 Keene State 4 Final BX
King's 6 FDU-Florham 3 Final • * BX RC
Delaware Valley Eastern 3:30 PM • *
Houghton 15 SUNY-Canton 14 Final • * BX
Rutgers-Newark Stockton 3:30 PM • *
Lyndon State 10 Daniel Webster 2 Final BX
MIT 7 Clark 4 Final BX
Hamline St. Olaf 3:30 PM • * V
St. Mary's (Minn.) 4 Carleton 0 Final • * BX
Concordia-Moorhead 1 Gustavus Adolphus 0 Final • * BX
Millsaps 4 Hendrix 8 Final BX
LeTourneau 5 University of the Ozarks 8 Final • * BX P
Transylvania 4 Earlham 7 Final • * BX
Lehman 15 St. Joseph's (Bklyn.) 18 Final BX
Eastern Mennonite 7 Bridgewater (Va.) 4 Final • * BX
Waynesburg Thiel 4:00 PM • * LS
Williams 4 Hamilton 7 Final • * BX
Amherst 11 Wesleyan 1 Final • * BX
Geneva 3 Bethany 4 Final • * BX
Bluffton 7 Hanover 5 Final • * BX
Maine-Presque Isle 4 Dean 8 Final BX
Denison 11 Ohio Wesleyan 10 Final • *
Finlandia 1 Maranatha Baptist 5 Final BX
Wartburg Central 4:00 PM • *
Loras Dubuque 4:00 PM • *
Nebraska Wesleyan Luther 4:00 PM • *
Adrian 10 Trine 4 Final • * BX
Roger Williams 1 Gordon 3 Final • * BX
Thomas More 12 Westminster (Pa.) 2 Final • * BX
Alma 2 Kalamazoo 6 Final • * BX
Penn State-Abington Cazenovia 4:30 PM • *
Webster Westminster (Mo.) 4:30 PM • *
Minnesota-Morris Crown 5:00 PM
Lakeland Lawrence 5:00 PM
Mary Hardin-Baylor Louisiana College 5:00 PM • *
UW-Oshkosh 8 UW-Stout 5 Final • *
Macalester 1 Bethel 2 Final • * BX
Hamline St. Olaf 5:30 PM • * V
Concordia-Moorhead Gustavus Adolphus 5:30 PM • * V LS
Pacific Lutheran George Fox 6:00 PM V LS
Saint Katherine Caltech 6:00 PM V
Chapman 0 Occidental 0 6:00 PM • * V LS
Principia Spalding 7:00 PM • * V LS
Northland Crown 7:00 PM • *
Wheaton (Ill.) Elmhurst 7:00 PM • *
Mary Hardin-Baylor Louisiana College 7:00 PM • *
Sul Ross State Hardin-Simmons 8:00 PM • * V
Aurora Edgewood 8:00 PM • * V LS