2019 D3baseball.com All-Midwest Region

Players were nominated for these awards by the Sports Information Directors at the various schools.

Player of the Year: Cal Aldridge, 3B, Sr., UW-Whitewater
Pitcher of the Year: Zach Pronschinske, Jr., UW-La Crosse
Rookie of the Year: Nathan Hemmerling, UT, Lakeland
Coach of the Year: Mike Stawski, Concordia Chicago

 

First Team      
Pos. Name School Yr. Hometown
C Graham Low Macalester  Sr. Piedmont, Calif.
1B Brody Mariotti Concordia Chicago  So. Yorktown, Ind.
2B Nick Schrader Wis.-Whitewater  Sr. Jefferson, Wisc.
SS Ben Boran Bethany Lutheran  Sr. Waterville, Minn.
3B Cal Aldridge UW-Whitewater  Sr. Crystal Lake, Ill.
OF Connor Brandon Concordia Chicago  Sr. Joliet, Ill.
OF AJ Gill Aurora Jr. Jacksonville, Fla.
OF Noah Jensen UW-Whitewater  Jr. Kenosha, Wisc.
DH Joey Stock Saint John's (Minn.) Jr. Cold Spring, Minn.
UTL Nolan Schoonveld Hamline  Sr. Middleton, Wisc.
SP James Green Saint Mary's (Minn.) So. East Bethel, Minn.
SP Zack Jones Rockford  Jr. Rockford, Ill.
SP Zach Pronschinske UW-La Crosse  Jr. Arcadia, Wisc.
RP Nicholas Mathey Aurora  Sr. Parker, Colo.
         
Second Team      
Pos. Name School Yr. Hometown
C Mike Aiello UW-Whitewater  Sr. Racine, Wisc.
1B Blaise Fairbanks Minn.-Morris  Sr. Cambridge, Minn.
2B Grant Becher Bethany Lutheran  Jr. Wells, Minn.
SS Nick Santoro UW-Whitewater  So. Naperville, Ill.
3B Bryan Vanduser Concordia Chicago  Sr. Plainfield, Ill.
OF Ross Beumer Bethany Lutheran  So. Northfield, Minn.
OF Lane Girtz St. Scholastica So. Pierz, Minn.
OF Davis Purviance Aurora  Sr. Lockport, Ill.
DH Eric Pearson St. Scholastica  Jr. Champlin, Minn.
UTL Braeden Barr UW-Superior  Sr. San Diego, calif.
SP Cole Carman Concordia Chicago  So. Littleton, Colo
SP Jake Dickmeyer Saint John's (Minn.) Sr. Woodbury, Minn.
SP Westin Muir UW-Whitewater So. St. Charles, Ill.
RP Connor Spear UW-Whitewater  So. Highland, Ind.
         
Third Team      
Pos. Name School Yr. Hometown
C Cory Albertson UW-Superior  Jr. Stillwater, Minn.
1B Kasey Bass UW-Stout  Jr. Sun Prairie, Wisc.
2B Hunter Fiorito Rockford  Sr. Batavia, Ill.
SS Jose Mercado Concordia Chicago  Sr. Medellin, Columbia
3B Aaron Simmons UW-Stevens Point  So. Franklin, Wisc.
OF Michael Courtney Illinois Tech  So. Willow Springs, Ill.
OF Payton Nelson UW-Stevens Point  So. Wausau, Wisc.
OF Aaron Weber St. Scholastica  Jr. Sauk Rapids, Minn.
DH Carson Youngquist UW-La Crosse  Jr. Sussex, Wisc.
UTL Nathan Hemmerling Lakeland  Fr. Riverside, Calif.
SP Connor Cook UW-La Crosse  Jr. Roselle, Ill.
SP Henry DeCaster St. Thomas (Minn.) Sr. Shoreview, Minn.
SP Adam Gregory Concordia Chicago Sr. Palos Heights, Ill.
RP Marty Maves Benedictine  Sr. Oswego, Ill.